Karikagyűrű és társaik, avagy gyűrű kisokos esküvőre
Annyiféle elnevezés létezik az esküvőn használatos gyűrűk tekintetében, melyek sokszor ugyanazt jelentik. Ideje tisztába tenni, hogy melyik gyűrű mire is való egy esküvőn: karikagyűrű, jegygyűrű, eljegyzési gyűrű, lánykérő gyűrű, kísérő gyűrű.
Jegygyűrű vagy karikagyűrű
A jegygyűrű és a karikagyűrű tulajdonképpen egy és ugyanaz. A karikagyűrű, vagy más néven jegygyűrű, az a gyűrű, amellyel a nagy napon megpecsételitek szerelmeteket. Ezt a menyasszony és a vőlegény általában együtt választják ki még az esküvőt megelőzően. Ez tehát semmiképpen sem az a gyűrű, amivel a férfi térdre ereszkedik kedvese előtt.
Sok helyütt szokás, hogy ezeket a gyűrűket már esküvő előtt viseli a jegyespár. Ilyenkor esetleg lehet különbség a kétféle megnevezés között. Az esküvő előtt hordott karikagyűrű a házasság megkötésével válik jegygyűrűvé.
A férfiak részéről a karikagyűrű kiválasztása kisebb rizikóval jár. A hölgyek ugyanis legtöbb esetben már pontosan tudják, milyen lesz számukra a tökéletes jegygyűrű.
Eljegyzési gyűrű, lánykérő gyűrű
Hasonlóan az előzőben említett gyűrű fajtákhoz, az eljegyzési gyűrű és a lánykérő gyűrű is egyazon dolog csak kétféle megnevezéssel. Az eljegyzési gyűrű, vagy másképpen lánykérő gyűrű az a gyűrű, amivel a nagyszabású romantikus filmekben a férfi féltérdre ereszkedve, remegő hanggal megkérdezi választottját: Hozzám jössz feleségül?
A filmekben ez általában egy egyköves gyűrű, esetleg gyémánt gyűrű. De a valóságban ez természetesen nem feltétel. Sőt, a lényeg, hogy minél inkább sikerüljön olyan eljegyzési gyűrűt választani, ami leginkább a kiválasztott hölgy személyiségéhez és mindennapjaihoz illik.
Kísérő gyűrű
A kísérő gyűrűt sokan tévesen plusz egy gyűrűnek gondolják az eljegyzési gyűrű után. Valójában a kettő egy és ugyanaz. A kísérő gyűrű az, ami a karikagyűrűt kíséri, más néven eljegyzési gyűrű vagy lánykérő gyűrű.
(Régi magyar szokás szerint a kísérő gyűrűvel a férfi a házasodási szándék komolyságát fejezte ki. Ma már ez a hagyomány szinte teljesen kihalni látszik. Ma már szinonimaként használjuk az eljegyzési gyűrűre.
Melyik gyűrűt melyik kézen viseljük?
Az elején meg kell jegyeznünk: nincsenek kőbe vésett szabályok. Többféle szokás létezik az esküvői gyűrűk viselésével kapcsolatban. Itt ezeket gyűjtöttük össze.
Az eljegyzési gyűrűt lánykéréskor a hölgy bal kezének gyűrűs ujjára húzzák föl. A házasság megkötésénél az eljegyzési gyűrű maradhat bal kézen, a jobb kéz gyűrűsujjra pedig felkerül a jegygyűrű.
Egy másik variáció szerint pedig az “IGEN” kimondása után, amikor a jegygyűrű felkerül a jobb kéz gyűrűsujjára, akkor az eljegyzési gyűrűt ugyanerre az ujjra húzzák rá, mint kísérő gyűrűt.
Megint egy másik szokás szerint (ez a ritkább), mindkét gyűrűt a bal kéz gyűrűs ujján viselik, mégpedig azért, mert a bal kéz negyedik ujjában van egy ütőér, ami a szívhez vezet.
Amikor pedig már az esküvő előtt is viseli a pár a karikagyűrűket, akkor rendszerint esküvő előtt a bal kézen hordják, majd esküvő után átkerül a jobb kéz gyűrűs ujjára, mint jegygyűrű. Ez persze mind szokás kérdése, és itt is igaz a népszerű közmondás: ahány ház, annyi szokás.